Trendi

Pandurjev debi v ljubljanski Drami

V osrednji ljubljanski gledališki hiši so »najboljše« v sezoni prihranili za konec: v soboto, 5. aprila, bo v SNG Drama Ljubljana na velikem odru premiera predstave Rihard III. + II. v režiji razvpitega Tomaža Pandurja.
Avtor
avtor
03.04.2014 13:20
Čas branja: 2 min

Predstava je priredba Shakespearovih kraljevskih iger Rihard III. + II. in dramski diptih z epilogom o smrti. »Sedimo v krogu in si pripovedujemo. Žalostne zgodbe o smrti kraljev. Nekateri odstavljeni. Nekateri ubiti v vojni. Nekateri zaklani med spanjem. Vsi mrtvi.« (Rihard II., 3/2)

Rihard-III.-II.-Foto-AljosaRebolj-1-.1396524109.tif.png.o.600px.png

Pandur, Hranitelj, Silence, Numen, Radko Polić ...

Presenetljivo je, da je Rihard III. + II. sploh prva predstava v ljubljanski Drami. Nastajanje projekta je opisal kot enega najbolj vznemirljivih in kreativnih v karieri. Predstava Rihard III. + II. je igra o večnih temah, kot so pohlep, boj za oblast in moč, opisuje večni mehanizem procesa, od vzpona na oblast in padca z oblasti, pa vse do smrti.

Avtorici priredbe prevoda Mateja Bora sta dramaturginja uprizoritve Livija Pandur ter priznana hrvaška dramatičarka in dramaturginja Lada Kaštelan, scenograf je Sven Jonke (Numen), Dorijan Kolundžija je zasnoval videoprojekcijo, kostumograf je Alan Hranitelj, koreograf Anže Škrubet, avtorja glasbe Primož Hladnik in Boris Benko (duo Silence). V igralskem ansamblu pa Branko Šturbej (Kralj Rihard III.), Saša Tabaković (Kralj Rihard II.), Jernej Šugman (Henrik Bolingbroke, pozneje Henrik IV.), Polona Juh (Lady Ana), Silva Čušin (Kraljica Elizabeta), Alojz Svete (Vojvoda Yorški), Klemen Slakonja (Vojvoda Clarence), Uroš Fürst (Robert Brakenbury), Klemen Janežič (Aumerle), Robert Korošec (Kralj Edvard IV.) in Radko Polič (Kralj).

Rihard-III.-II.-Foto-AljosaRebolj-3-HR.1396524175.TIF.png.o.600px.png

Trikotnik od vzpona do smrti

V predstavi prepoznamo Shakespeara kot mojstra opisovanja krvave zgodovine vzpona in padca z oblasti skozi psihologijo osebnosti, subtilnem prikazu bojev v posameznikovi zavesti, razkrivanjem človeških strasti, slabosti in neustavljivega nagona po (samo)uničenju. Teme, ki so večne in univerzalne, ne glede na to, kakšna je oblast in kdo (nam) vlada, vedno so prisotne emocije, osebni boji, arhetipski koncepti, ponavljajoče se podobe, zgodbe in simboli. Predstava je razdeljena na tri dele. Prvi je vzpon (pooseblja ga Rihard III), drugi je padec (Rihard II.), tretji del je sinteza, ki z enigmatičnim naslovom Jeruzalem meri na univerzalni prostor prehajanja iz življenja v smrt. Vsem delom pa je skupno novo občutenje sveta, kar je pogosto rdeča nit predstav režiserja, ki raziskuje spremembe na območju emocionalnega in spiritualnega ter se ukvarja z zaznavo časa.

Stoletje Shakespeara v SNG Drama Ljubljana

V resnici pa Shakespeara menda zgodovina sploh ni zanimala, navdihovali so ga zgodovinski junaki, ki jih je uporabil v svojih delih, da je odpiral teme, ki so aktualne še danes - oblast, moč, pohlep, posameznikova samota, odnosi v družini. Shakespeare ni bil umetnik ene dobe, temveč vseh časov, kar vedno znova potrjujejo repertoarji gledaliških hiš po vsem svetu in priljubljene filmske priredbe, še več je ponatisov in prevodov del velikega dramatika. SNG Drama Ljubljana njegove igre uprizarja že od leta 1896, ko je Rudolf Inemann na oder postavil Othella. Do danes je na istem oziroma na malem odru 24 Shakespearovih besedil zaživelo 74-krat, še najpogosteje Hamlet, ki je imel 11 odrskih transformacij.

Pred sobotno premiero so se plodovitega renesančnega pisca spomnili v knjigarni Konzorcij in v prvem nadstropju na ogled postavili 28 fotografij Shakespearjevih uprizoritev iz preteklih sezon SNG Drama Ljubljana, poleg katerih stoji še 16 umetniških fotografij Aljoše Rebolja z vaj za novo uprizoritev Rihard III. + II. Dramski diptih z epilogom o smrti.

Foto: Aljoša Rebolj/SNG Drama v Ljubljani

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
FINANCE
Avto
Ferrari ohranja 12-valjni atmosferski motor in obuja spomin na enega najbolj legendarnih modelov
Avto
AvtoJure Šujica Ferrari ohranja 12-valjni atmosferski motor in obuja spomin na enega najbolj legendarnih modelov

12 cilindri je jasen poklon modelu 365 GTB4, podobna pa je tudi pogonska tehnika, ki se skriva med sprednjim kolesnim parom in voznikom.

FINANCE
Mala šola diplomacije za kmete
Finance
Jana Petkovšek Štakul Mala šola diplomacije za kmete 3

Tvorno sodelovanje bo še kako potrebno, saj so odprte še nekatere glavne zahteve, kot so zmanjšanje administrativnih bremen, redna izplačila neposrednih plačil, ukrepi skupne kmetijske politike in ureditev povsem napačno določenih bonitetnih točk.

FINANCE
Koliko Slovencev ve, kdaj so volitve EU, koliko jih ne mara ZDA, kakšna je podpora politike do Rusije in migrantov
Finance
EUROBAROMETER
Simona Toplak Koliko Slovencev ve, kdaj so volitve EU, koliko jih ne mara ZDA, kakšna je podpora politike do Rusije in migrantov 3

Kako se Slovenci razlikujemo od Evrope po tem, koliko vemo, kaj je za nas pomembno in kako ocenjujemo sebe in druge

FINANCE
Vlagatelj Maks
Maksov piknik vlagateljev: resna vlagateljska vprašanja ob sproščenem ozračju
FINANCE
Nova avkcija zakladnih menic 7. maja
Finance
VARČEVANJE
Petra Sovdat Nova avkcija zakladnih menic 7. maja 1
FINANCE
Avto
Hrvoje Horvat, direktor znamke Geely na Balkanu: V Evropi smo že najmočnejši pri prodaji vozil znamke Geely
Avto
Intervju
AvtoJure Šujica Hrvoje Horvat, direktor znamke Geely na Balkanu: V Evropi smo že najmočnejši pri prodaji vozil znamke Geely 6

Skupina Geely velja za največjega avtomobilskega proizvajalca v zasebni lasti na Kitajskem, ki si pot v Evropo utira tudi prek Slovenije. Zasluga za to gre skupini SEAG, ki skrbi za znamko v 12 državah na Balkanu. Kakšni so njihovi načrti v regiji in kdaj lahko pričakujemo prihod novih znamk, ki so v lasti Geelyja?

FINANCE
Subvencije
Kako uspešno Slovenija pobira evropski denar: kdo je pred in kdo za nami
Subvencije
EVROPSKA SREDSTVA
SubvencijeTeja Grapulin Kako uspešno Slovenija pobira evropski denar: kdo je pred in kdo za nami

Največji delež denarja za okrevanje je do zdaj počrpala Danska. Irska, Nizozemska in Švedska pa niso še niti evra.

FINANCE
PMM
Občina Logatec z družbo T-2 v nadgradnjo platforme Logatec Supermesto
PRO
Pametna mesta in mobilnost
Pametna mesta in mobilnostFinance prPRO Občina Logatec z družbo T-2 v nadgradnjo platforme Logatec Supermesto (PRO)

Platforma bo po besedah župana Berta Menarda služila kot centralno mesto za dostop do informacij in občinskih storitev za zaposlene na občini, občane ter obiskovalce. V prihodnosti nameravajo namreč vanjo dodati še več storitev, ki bodo olajšale komunikacijo z občino in uporabo občinskih storitev prek mobilnih ali spletnih aplikacij.